Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Historia Prywatnej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Legnicy

Początki

Szkoły zostały zarejestrowane przez Piotra Tuchorskiego w październiku 2003 r. i rozpoczęły działalność od 1 września 2004r. w części segmentu C należącego do ZSO nr 3 w Legnicy zachowując odrębność komunikacyjną. Pierwszym dyrektorem był śp. Andrzej Wach zaś od lutego 2005 r. Ryszarda Posecka. Od sierpnia 2005 r. organem prowadzącym szkoły jest Teresa Jackowska. Szkoła Podstawowa była pierwszą niepubliczną placówką wśród szkół podstawowych utworzonych w Legnicy.

Nowością wprowadzoną w szkołach jest rozpoczynanie roku szkolnego na wesoło- jedziemy zawsze na wycieczkę połączoną z piknikiem , co pozwala już w pierwszym dniu poznać nowych uczniów, a pozostałym "wygadać" się z przeżyć wakacyjnych zanim usiądą w ławkach. Taki sposób rozpoczynania zajęć to znakomita integracja dzieci i kadry. Pierwszą taką imprezą był wyjazd "Szkoły do szkółki" czyli całej społeczności młodej szkoły do szkółki leśnej, gdzie sadzono młode drzewka. Zasadziliśmy kilka sadzonek - teraz to już całkiem okazałe drzewa .

Dlaczego

Główną ideą utworzenia szkół było poszerzenie legnickiej oferty edukacyjnej, Stąd też już od klasy pierwszej nauczamy 2 języków obcych w najszerszym w Legnicy wymiarze godzin. Jesteśmy także jedyną szkołą w której można nauczyć się języka rosyjskiego. W pierwszych latach działania w ofercie był język francuski, ale z uwagi na nikłe zainteresowanie zaniechaliśmy jego nauki

Kolejnym atrybutem szkoły są zajęcia taneczne, na których uczniowie poznają kilkanaście tańców klasycznych, zajęcia szachowe od klasy I , a także basen. Wielu uczniów korzysta także z nauki gry na gitarze wprowadzonej w ostatnich latach oraz zajęć wokalnych. Prowadziliśmy jeszcze naukę gry w brydża w Gimnazjum, ale widocznie wiek gimnazjalny nie sprzyja tej karcianej grze.

Wprowadziliśmy także kurs na europejski certyfikat komputerowy ECDL posiadając akredytację laboratorium edukacyjnego nadawaną przez polskie biuro ECDL . Dzięki temu wielu naszych absolwentów gimnazjum ten certyfikat zdobyło polepszając swoją ofertę na rynku pracy.

Nie tylko nauka

Pomimo wielu zajęć dodatkowych uczniowie nasi znajdują czas na udział w licznych wycieczkach takich jak do Paryża, Wiednia, Rzymu, Kopenhagi, Berlina, czy Pragi lub Wenecji. Byliśmy na audiencji u papieża Benedykta XVI. Spotkaliśmy się w Krakowie z pisarzem Normanem Daviesem. Na wycieczkach tych wykorzystujemy umiejętności nabyte na nauce języków obcych. Podróżujemy także sporo po kraju odwiedzając stare atrakcje turystyczne jak i te nowe powstałe w ostatnich latach na mapie Dolnego Śląska ( multicentra, humanitarium, zamek legend). Szybko reagujemy na wszelkie nowinki w tym zakresie i chętnie odwiedzamy to co nowe i ciekawe.
Uczniowie.

W historii szkół pojawiali sie uczniowie z najdalszych zakątków świata : od Australii przez Dagestan i Szwajcarię po Wenezuelę, Kanadę i Stany Zjednoczone. Różne kraje to także różne religie i obyczaje - każdego zapraszamy i witamy serdecznie, zapoznajemy się z odrębnością kultur i zwyczajów, a dzięki temu lepiej rozumiemy nasze.
Kadra

Szkoła to także nauczyciele. Wielu jest z nami od początku , od pierwszego dzwonka . Zaliczamy do nich Teresę Jackowską, Janinę Antoń, Krystynę Herod, Barbarę Mazurkiewicz, Janusza Narajewskiego, Piotra Kowalaka. Kilkanaście osób zdobyło u nas tytuł nauczyciela kontraktowego lub mianowanego, gdyż właścicielka szkoły posiada prawo nadawania stopni awansu zawodowego.

Na wesoło

W życiu szkoły pojawiało sie bardzo wiele humorystycznych sytuacji spowodowanych przez uczniów i nauczycieli :

*Na pierwszej wystawie darów jesieni prym wiodły dynie do czasu aż ktoś wpadł na pomysł powycinania w nich wzorów hallowenowych i wstawienia świeczek. W efekcie kilka dyń spłonęło zasnuwając całą szkołę szarym dymem. Dynie poszły z dymem.

*W naszych małych zespołach klasowych nie sposób ukryć się na lekcji przed nauczycielem- a jednak. Na lekcji fizyki dwóch uczniów schowało się w niewielkiej szafce szkolnej na całe 45 minut i siedziało na tyle cicho, że nauczyciel ich nie znalazł przez całą lekcję.

*Na jednej z godzin wychowawczych nauczyciel udał sie z całą klasą na wycieczkę ..... swoim samochodem osobowym. Do dzisiaj nie udało się nam tego wyczynu powtórzyć.

*Konserwatorzy szkolni to oddzielny rozdział. Rodzice uczniów klasy I zakupili do szkoły kilka półek i należało je tylko powiesić wywiercając uprzednio miejsca na kołki. Pracownik wyposażony we wszelkie sprzęty oznajmił po kilku godzinach zmachany " Panie wiertarka nie wierci". Nie umocował wiertła.

*Powiedzonko polonistki : Wpuścić chłopa do biura to atrament wypije.

*Na lekcji języka rosyjskiego pada pytanie: kakoj zavod tvajevo papy?

odpowiedż ucznia: mechanik samochodowy

*Uczeń po opłaceniu obiadów za miesiąc - no, zalogowałem się na obiady.

*Nauczyciel po wejściu do klasy stwierdził, że gąbka do wycierania tablicy jest w takim stanie, że nawet nie nadaje sie do mycia naczyń - w sali konsternacja, cisza i pada pytanie : to Pani nie ma zmywarki?