kl mund

Nasze uzbrojenie.

Regulamin mundurowy

Czym są zajęcia wojskowo-sportowe ?

Na zajęciach tych  przewiduje się zwiększoną liczbę godzin przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa, zajęć ruchowo-sprawnościowych z basenem i technikami walk obronnych. Planujemy także zajęcia strzeleckie z broni pneumatycznej
i prochowej ( KBKS) przy współpracy z kołem LOK Legnica oraz strzelanie z łuku.

W naszych działaniach nawiązywać będziemy do tradycji przedwojennych kół strzeleckich, sokołów których młodzież tak chlubnie zapisała się w historii kraju.

Zajęcia wojskowo-sportowe  rozwijać będą dyscyplinę, sprawność fizyczną, wiedzę z zakresu pierwszej pomocy i bezpieczeństwa, umożliwiać będą udział w poznawaniu działalności polskich służb mundurowych oraz zachęcały np. do poodejmowania czynnej służby dla Polski w wojsku, policji, straży granicznej czy straży pożarnej. Uczniowie - kadeci - nosiliby wojskowe mundury, zdobywaliby stopnie wojskowe oraz uczestniczyliby w zajęciach wojskowych.

Zajęcia prowadzone będą przy współpracy z LOK Legnica i wpisane w plan zajęć jako zajęcia pozalekcyjne

Dlaczego warto?

Istotą innowacji jest przygotowanie uczniów do związania się w przyszłości z instytucjami zajmującymi się zawodowo: obronnością kraju, ochroną ludności w sytuacjach kryzysowych, utrzymaniem bezpieczeństwa publicznego, sportem, profilaktyką zdrowotną i ratownictwem medycznym. W program szkolenia, którym objęta zostanie klasa mundurowa wpisana jest również wszechobecna musztra - kurs szkolenia podstawowego, kurs samoobrony, kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Dla kogo?

Program jest adresowany do uczniów obecnych klas szóstych. Uczniowie tej klasy będą wyróżniać się strojami  zakupionymi w ramach opłaty wpisowej.

Grupę uczniów  objętą innowacją będziemy więc traktować, jako grupę kadetów, co oznacza, iż z każdym półroczem uczniowie będą zdobywali kolejne szczeble awansu w postaci belek przyszywanych na strojach ujednoliconych.

W jaki sposób będziemy realizować nasze założenia?

Grupa wosjkwo-sportowa będzie miała dodatkowe zajęcia edukacyjne, sportowe oraz „tematyczne”. Przewiduje także prowadzenie części zajęć wspólnie z przedstawicielami policji, straży pożarnej, wojska w ramach działań prewencyjnych tych służb.

Uczniowie będą brali udział w zajęciach sprawnościowych , strzeleckich ucząc się odpowiedzialności, organizacji pracy i samokontroli.

Będziemy współpracować z komisariatem policji, strażą pożarną oraz wojskiem.

W ramach zajęć będziecie mogli:

• zrozumieć zasady pracy i taktykę działań służb mundurowych
  • ocenić swoje możliwości podczas testów sprawnościowych podobnych do egzaminów do służby w wojsku i policji
  • doskonalić celne oko w strzelaniu na strzelnicy
  • poznać sprzęt wojskowy od pistoletu po transportery opancerzone i czołgi
  • uczestniczyć w zajęciach w terenie takich jak: marsz na azymut, gry terenowe, biegi wytrzymałościowe, taktyka działań
  • poznać smak prawdziwej, żołnierskiej grochówki

Po co?

Program  przewiduje organizację zajęć w oparciu o cykl szkoleń dla przyszłych kandydatów do szkół licealnych, które w kolejności przygotują kandydatów na żołnierzy, policjantów, strażaków, strażników miejskich, a także dla pracowników cywilnych tych służb.

Czego oczekujemy od kandydatów?

• Chęci podnoszenia sprawności fizycznej
  • Zdyscyplinowania
  • Chęci kształtowania charakteru i umiejętności
  • Umiejętności współdziałania w zespole
  • Pozytywnego wyniku badań lekarskich

Zajęcia w klasie mundurowej

Podstawa programowa jak w każdej szkole

a ponadto :

1. język angielski – dodatkowe 2 godziny ( razem 4 godziny)
  2. język niemiecki- dodatkowo 1 godzina ( razem 3 godziny)
  3. zajęcia sprawnościowe: łucznictwo, tekwondo
  4. pływanie i stopień mł. ratownika
  5. strzelanie pneumatyczne i prochowe– LOK ( strzelnica w Jaworze)
  6. zagadnienia wojskowe , musztra.